Power Up Your Skill Set

Today, in order to increase security coeffient and preventing crime, security equipment is needed more than before. Polymer Talaei Yazd Co. has fully realized this need and is one of the leading suppliers of PC sheets for security glazing utilizing high-tech machines. Learn More.

Dashboard
انتخاب و نصب

تجهيزات نصب:

1-ابزارآلات معمولی که در نجاری و آهنگری کاربرد دارند را میتوان در مورد صفحات تخت پلیکربنات هم به کار برد. ما ابزارآلات سخت، کوچک و برنده را پیشنهاد میکنیم.

عموماً در حین عملیات روی صفحات پلیکربنات نیازی به خنک کردن نیست، به جز در مواردی که با صفحات ضخیم سر وکار داریم و در صورت گرم شدن موضعی میتوان با آب یا هوای فشرده خنک کرد. روغنهای خنک کننده صنعتی حاوی ترکیباتی هستند که صفحات پلیکربنات در برابر برخی از آنها مقاوم نیستند وموجب ترک و شکاف میشوند.

 • برش با اره (sawing)

انواع مختلف اره را میتوان جهت برش این صفحات به کار برد. مانند ارۀ نواری(band saw)، اره دایره ای (circular saw) و اره دستی. در مورد اره دستی باید توجه داشته باشید تا از اره ای ظریف با فاصلۀ کم بین دندانه ها استفاده شود. توصیه میشود تا از ارهه ای جدید و تیز استفاده شود و اگر سرعت برش بالاست باید از خنک کننده استفاده شود.

از عیوبی که در موقع برش با اره ممکن است ایجاد شود این است که لبه ها تغییر شکل میدهند و یا دچار خراش و شکستگی می شوند. در صورت تغییر شکل دقت کنید اره به اندازه کافی تیز و برنده باشد، سرعت برش و پیش رفتن اره را چک کنید و در صورت بالا بودن آن را کاهش دهید، از خنک کننده مانند هوای فشرده استفاده کنید.

در صورت ایجاد شکستگی یا خراش در لبه ها موقع برش، برندگی و شکل هندسی اره را چک کنید و اگر بهبود نیافت سطح دیگری را زیر صفحۀ مربوط قرار دهید.

اشکال هندسی و استانداردهای اره برای برش صفحات پلی کربنات به شرح زیر است:

استفاده از ارۀ دایرهای شکل آسان ترین راه برای برش این صفحات است. تجربه نشان داده که اگر از تیغههای carbide-tipped استفاده شود برش مطلوب و تمیزتری انجام میشود. دقت کنید تراشهه ای برش روی لبه ها باقی نمانده باشد، زیرا موجب صدمه به لایه محافظ و ایجاد خراش روی صفحات می گردد. برای صفحات با ضخامت 5/1 میلیمتر و کمتر از قیچی های بزرگ مخصوص برش استفاده شود و برای حمل آنها نیز حتماً یک صفحه دیگر زیر آن قرار گیرد. اره های نواری برای برش های منحنی یا اشکال نامنظم هندسی مناسب هستند. درصورت استفاده از ارۀ دایرهای(circular saws) لبه های صفحات پس از برش کیفیت بهتری خواهند داشت.

 • مته کاری (Drilling)

مته های استانداردی که برای فلزات بکار میروند کاملاً برای سوراخ کردن صفحات پلی کربنات مناسب هستند، فقط از تیز بودن آنها اطمینان حاصل کنید. معمولاً در طول سوراخ کردن نیازی به خنک کردن نمی باشد. در موقع ایجاد سوراخ های عمیق بهتر است از آب یا هوای فشرده برای خنک کردن استفاده شود و مرتب مته را از صفحه جدا کنید تا هم خنک شود و تراشه ها جدا شوند. موقع نصب صفحات در محل مورد نظر دقت کنید تا محل سوراخ ها، شکاف یا شکستگی نداشته باشد تا عمل نصب به خوبی و با ایمنی انجام شود. مشخصات فنی مناسب برای مته کاری عبارتند از:

 • فرزکاری(milling)

صفحات تخت پلی کربنات قابلیت این را دارند که توسط ماشین های پرسرعت استانداد فرزکاری تحت عملیات قرارگیرند. فقط دقت کنید که مته دستگاه به اندازه کافی برنده و موثر باشد.

 • برش با لیزر (Laser Cutting)

صفحات پلی کربنات را میتوان توسط پرتو نور لیزر برش داد. از لیزر میتوان برای ایجاد سوراخ ها و طرح های پیچیده روی صفحات استفاده کرد، به عبارت دیگر با پرتو نور لیزر میتوان روی پلاستیک قلم زنی کرد. خطای کار در این روش از ماشین آلات معمولی کمتر است. از نکاتی که باید به آن توجه شود قدرت پرتو نور تابشی و سرعت حرکت آن روی پلاستیک است تا از سفید شدن صفحات جلوگیری شود. پس از برش لبه های برش کمی قهوه ای و برشته میشود که اگر در کیفیت برای ما مهم است استفاده از لیزر برای برش توصیه نمی شود. این اتفاق معمولاً برای صفحاتی با ضخامت بیشتر از 2 میلیمتر اتفاق می افتد.

 • جوشکاری(Welding)

از آنجا که عمل جوشکاری روی صفحات پلاستیک باعث تغییر رنگ می شود بنابراین این عمل فقط در مورد صفحات با رنگ تیره یا مات پیشنهاد میشود. توجه داشته باشید که سیم جوش و محل جوش کاملاً تمیز و خشک باشند تا از ایجاد حباب (تاول) و ماندن چرک زیر جوش جلوگیری شود.

جوش با هوای داغ : این روش برای صفحات با عرض حداکثر 300 میلیمتر مناسب است. بهتر است قطعۀ مورد نظر و سیم جوش را برای مدت 12 ساعت در دمای 120 تا c ˚130 خشک کنید. هوای داغ با دبی 50 تا 100 لیتر در دقیقه و دمای 350 تا c ˚400 با فاصله از نازل 5 میلیمتر پیشنهاد می شود. سیم جوش می تواند یک میلۀ باریک از جنس صفحۀ مورد نظر باشد.

جوش اولتراسونیک : از این نوع جوش نیز میتوان برای اتصال قطعات پلی کربنات به یکدیگر استفاده کرد. اطلاعات فنی و دستورالعمل های لازم را بهتر است از تأمین کنندگان این نوع جوش تهیه کنید.

 • نیروی  ناشی از برف (سقف)

بارش برف منجر به تجمع برف روی سطوح فوقانی هر ساختمان می شود. در محاسبات معماری این نیرو باید در نظر گرفته شود و پیش گیری های لازم به عمل آید.به همین جهت بار توزیع شده روی سطح را به یک مولفه نیرو تحت عنوان بار ناشی از برف تبدیل می کنیم که به حجم برف و چگالی آن بستگی دارد. بسته به شرایط آب و هوایی چگالی برف از 0.07 تا 0.3 متغیر است. جدول زیر جهت محاسبه بار ناشی از برف میتواند به شما کمک کند.


 • نیروی ناشی از باد (دیوار)
 • سطح تماس لبه های صفحه روی چارچوب مورد نظر جهت نصب نباید از 20 میلیمتر کمتر باشد.

دقت در ابعاد

طول/عرض صفحات(میلیمتر)

افزایش(میلیمتر)

500

3

1000

5

1500

7

2000

10

3000

15

ضریب انبساط خطی برای صفحات پلی کربنات  برابر c°0.065mm/m است که به مقدار قابل توجهی از فلزات وشیشه بزرگ تر است. بنابراین همیشه باید ابعاد را چک کرد و درمواردی که باید در چارچوب قرار گیرند میزان انبساط و انقباض صفحات درتابستان و زمستان در نظر گرفته شود. به ازای هر c°1 تغییر دما هر متر طول پلی کربنات 0.065 میلی متر تغییر طول دارد که با توجه به اختلاف دمائی تابستان و زمستان در هر منطقه به راحتی قابل محاسبه است. برای اختلاف دمایی فصول حدود c°38 که تقریباً متداول است جدول زیر را می توان در طراحی وساخت قاب پنجره بکار برد. اعداد افزایش را باید در لبۀ داخلی قاب پنجره اعمال کرد. عمق لبه قاب پنجره نیز تقریبا 25 میلیمتر باشد.فراموش نکنید که ابعاد این صفحات در مواردیکه حرارت دهی میشود، بالای دمای glass transition   که تقریباً c°145 است جمع شدگی حدود 3 تا 6 درصدی را بسته به ضخامت دارد.

محاسبات مربوط به نیروی باد

ضخامت (میلیمتر)

عرض صفحه(میلیمتر)

3

400

4

600

5

800

8

1000

10

1200

12

1400

15

1600

15

2000

نیروی ناشی از باد در محاسبات نصب صفحات باید در نظر گرفته شود. خمش مجاز از لبۀ صفحات عمودی تقریباً 20 میلیمتر است. برای نیروی باد تقریباً حدود 1000 نیوتن بر مترمربع جدول زیر حدود ضخامت را برحسب عرض صفحات مشخص میکند:

پوشش حفاظتی

صفحات پلی کربنات با یک پوشش محافظ از جنس پلی اتیلن روکش می شوند تا در هنگام حمل و ساخت و ساز دچار خراش نشوند و شفافیت آن ها حفظ شود. در هنگام عملیات ماشین کاری روی آن ها لطفاً این پوشش را بردارید. پس از نصب اگر این پوشش باقی بماند در آینده به دلیل اثر نور خورشید جدا کردن آن با مشکل مواجه خواهد شد. قبل از عملیات حرارتی هم چون شکل دهی حرارتی (Thermo forming) نیز این پوشش باید برداشته شود.

هرگونه نشانه گذاری برای سوراخ کردن یا خط برش بهتر است با یک مداد نرم و روی فیلم محافظ انجام شود. استفاده از ابزار تیز و برنده موجب ترک و شکاف روی صفحات می شود.

 • شکل دهی (Forming)

فرایند شکل دهی برای صفحات تخت پلی کربنات به دو روش گرم و سرد تقسیم می شود. در روش سرد می توان صفحات را خم یا تا کرد و در روش گرم بعد از انجام یک سری کارهای مقدماتی می توان صفحات را خم، تا و به شکل مورد نظر تبدیل کرد که در ذیل توضیح داده شده است.

  • شکل دهی سرد (cold forming)

خم کردن (cold bending)

صفحات تخت پلی کربنات را می توان تا حداقل شعاع 150 برابر ضخامت صفحه خم کرد.

Minimum radius ≥150* sheet thickness

ضخامت(mm)

1 تا 5/2

3 تا 4

5 تا 6

شعاع خمش(mm)

2

3

4

این عمل بیشتر برای ضخامت های پائین و موارد استثنا توصیه میشود چون خم کردن با حرارت نتایج بهتری می دهد.

تاکردن (cold folding)

این صفحات را می توان در حالت سرد تا حد مجازی که در جدول زیر معین شده تا کرد:

ضخامت(mm)

1 تا 5/2

3

4

حداکثر زاویه تاکردن(درجه)

90

90

60

بهتر است مرحله به مرحله این کار را انجام داد. در زاویۀ 25 درجه به صفحه استراحت داده شود تا خود به خود دچار وارفتگی شود. به ندرت تنش های سطوح درونی و بیرونی به حالت بالانس در آمده و صفحه شکل ثابتی به خود می گیرد. هرگز از مواد شیمیایی استفاده نکنید وحتی الامکان این کار را روی صفحات نازک انجام دهید.

  • شکل دهی گرم(Thermo forming)

جهت حفاظت در برابر خراش و شکستگی، صفحات پلی کربنات توسط یک لایه پلی اتیلن روکش شده اند که در هنگام عملیات نصب باید برداشته شوند چون بر اثر عوامل جوی و نورخورشید کندن آن در آینده با مشکل مواجه خواهد شد. هم چنین وجود این روکش در حین عملیات شکل دهی گرم اصلاً توصیه نمی شود چون نتیجۀ مطلوبی که از شکل دهی انتظار داریم به دست نخواهد آمد. با اینکه این صفحات مقدار خیلی کمی رطوبت هوا را جذب خود می کنند، با این حال قبل از شکل دهی خشک کردن آنها را توصیه می کنیم. خشک کردن مقدماتی اگر به طرز مناسبی انجام نشود در حین عملیات گرم کردن تولید حباب نموده و روی صفحات تاول هایی ایجاد می شود که روی کیفیت اپتیکال صفحه اثر نامطلوب خواهد گذاشت. برای این کار یک گرم خانه با هوای گرم در گردش با دمای 120 تاc ° 125 لازم است.

از زمانی که فیلم محافظ پلی اتیلن برداشته شد می توان آن ها را به طور عمودی درون گرم خانه قرارداد. جهت گردش بهتر هوا فضای بین صفحات 20 تا 30 میلی متر در نظر گرفته شود. برای کاهش زمان خشک کردن و بهینه کردن مصرف انرژی تا قبل از انجام عملیات شکل دهی صفحات را درون گرم خانه نگه دارید و بلافاصله پس از خروج شکل دهی را انجام دهید. در هنگام برش صفحات فراموش نکنید در اثر فرایند شکل دهی گرم که ممکن است در دمایی بالاتر از دمای glass transition  پلی کربنات صورت گیرد ابعاد صفحات بسته به ضخامت بین 3 تا 6 در صد کوچک میشوند.

روش های مختلفی برای شکل دهی گرم صفحات پلاستیک به کار می رود که شامل خلاء ، هوای فشرده و استفاده از قالب های male و Female میباشد. دمای لازم برای شکل دهی در محدودۀ 180 تا c ° 210 تغییر می کند. به علت افت حرارتی بالا از صفحات بهتر است گرمادهی روی هردو سطح انجام شود که به همین منظور می توان از قدرت تشعشع IR حدود kw/m2 30 روی هردو سطح استفاده کرد. دمای قالب بین 80 تا c ° 120 بهترین کیفیت را برای صفحات در پی خواهد داشت. هیچ زمان از گرم خانه ای که برای خشک کردن استفاده می شود برای گرمادهی استفاده نکنید، چون در حین انتقال به دستگاه شکل دهی به سرعت خنک می شوند. گرمادهی به هر دو سطح، زمان گرمادهی و میزان گرمای انتقال داده شده را کاهش می دهد که منجر به بهینه سازی اقتصادی خواهد شد. زمان گرمادهی رابطۀ خطی مستقیمی با ضخامت صفحات دارد و می توان آن را با آزمایش روی دستگاه شکل دهی به دست آورد. برای خنک کردن محصول نهایی همین که به زیر دمایc ° 135 رسید که دیگر شکل پذیر نیست، آن را از قالب جدا کنید تا در دمای محیط  خنک شود.

شکل دهی با خلاء مستقیم (straight vacum forming)

شکل دهی با خلاء بهترین و پرکاربردین فرایند برای شکل دادن صفحات پلاستیکی است. تجهیزات آن زیاد گران نیستند و ساده تر از تکنیک های مکانیکال و هوای فشرده هستند. در این روش صفحه تخت توسط گیره و دریک چارچوب محکم بسته و حرارت داده میشود. زمانی که قابل انعطاف شد روی محفظۀ قالب Female قرار میگیرد. هوای درون محفظه قالب تخلیه شده ودر نتیجه باعث فرو رفتن صفحه پلاستیک درون قالب میگردد و شکل قالب را به خود میگیرد. هر وقت به اندازۀ کافی خنک شد، میتوان آنرا از قالب جدا کرد.

شکل دهی باخلاء غیرمستقیم(Drape forming)

این روش شبیه حالت مستقیم است با این تفاوت که وقتی صفحات پلی کربنات ثابت گرم شدند روی یک قالبmale قرار میگیرند وآنرا فشار میدهند، خلاء زیر قالب نیز باعث چسبیدن صفحه به قالب شده و شکلدهی انجام میگیرد.  ضخامت تغییری نمیکند و برای نسبت عمق به قطر 4 به 1 مناسب است. اما این روش پیچیده تر از روش مستقیم است. قالب های male راحتتر وارزانتر تهیه میشوند، اما سریعتر کیفیت خود را از دست میدهند. حتی دراین روش در بعضی موارد نیازی به خلاء نیست و صفحات بر اثر نیروی جاذبه روی قالب قرار میگیرند.

خم کردن گرم ( Hot folding )

روش نسبتاً راحتی برای شکل دادن به صفحات پلی کربنات است. صفحات تخت را باید به طور موضعی تا دمای 150 الی c ˚160 گرم کرد. به گرم کردن اولیه دراین حالت نیازی نیست.

با استفاده از هیترIR یا المنتهای حرارتی صفحات را در یک خط مستقیم گرم کنید، همینکه به دمای مورد نظر رسید آنرا به شکل مورد نظر خم کرده وتوسط گیره ثابت کنید تا پس از ساعاتی دوباره به سختی اولیه بازگردد.

اگر گرمادهی فقط روی یک سمت صفحه انجام میگیرد حتماً صفحه را بر گردانید و طرف دیگر را هم حرارت دهید، مخصوصاً برای ضخامتهای بالای 3 میلیمتر. بدلیل اینکه گرما دادن موضعی در قطعه ایجاد تنش می کند حتماً در استفاده از مواد شیمیایی روی لبههای خم شده دقت کنید.

سایر روشها

بقیه روش های شکل دهی، تلفیقی از دو روش مذکور میباشند.روش matched-mould forming شامل دو قالب male و female از جنس چوب، گچ، اپوکسی و ... است که صفحۀ داغ بین آنها قرار میگیرد و دوقالب به هم نزدیک میشوند تا شکل مورد نظر حاصل شود. اگر چه این روش گران است اما با استفاده از water-cooled matched mould ابعاد وکیفیت دقیقتر وبهتری حاصل میشود.

در روش High-pressure از هوای فشرده استفاده وداخل یک حباب پلاستیکی دمیده میشود تا شکل مورد نظر حاصل شود. این روش نیز از دقت خوبی برخوردار است.


عیب یابی در شکل دهی گرم

عیب

علت

راه حل

حباب(تاول)روی صفحه

رطوبت

pre-drying

گرمای بیش از حد

میزان گرمادهی راکاهش دهید

محصول، بد شکل گرفته است

صفحات بیش از حد گرم شده اند

میزان گرمادهی راکاهش دهید

قالب بیش از حد سرد است

دمای قالب را افزایش دهید

محصول دیر از قالب جدا شده است

سیکل خنک کردن را کوتاهتر کنید

خلاء سریع صورت گرفته است

فشار خلاء را کاهش دهید

لبه های صفحات تیز هستند

لبه های قالب را گرد کنید

روی صفحات موج ایجاد شده است

حرارت ناهموارتوزیع شده است

روی توزیع حرارت روی صفحه نظارت کنید

خلاء سریع صورت گرفته است

فشار خلاء را کاهش دهید

ابعاد و جزئیات مورد نظر قطعه، حاصل نشده است

خلاء مناسبی صورت نگرفته است

سیستم ایجاد خلاء را چک کنید

دمای صفحه پایین است

میزان گرمادهی را افزایش دهید

قطعه به قالب می چسبد

قالب بیش از حد گرم است

دمای قالب را کاهش دهید

قطعه زود از قالب جدا نشده است

قطعه را در زمان مناسب جدا کنید

زاویه آزاد کردن قطعه کوچک است

زاویه آزاد سازی قطعه>4 تا 6 درجه

نشان گذاری روی قطعه

منفذ خروج گازها در جای خوبی تعبیه نشده است

دوباره موقعیت آنرا ارزیابی کنید

عیب و نقص روی سطح صفحات

وجود گرد و غبار روی صفحه یا قالب

با هوای یونیزه شده فشرده تمیز کنید

منفذ خروج گازها در جای خوبی تعبیه نشده است

دوباره موقعیت آنرا ارزیابی کنید

قطعه نهایی ناصاف و ناهموار است

قالب سرد است یا گیرۀ صفحات خوب بسته نشده است

پیش گرم کن را افزایش دهید

گرم کردن / سرد کردن

چک وتنظیم کنید

آزاد سازی قطعه دیر صورت می گیرد

در زمان مناسب قطعه را جدا کنید

 • نحوه اتصال صفحات پلی کربنات به یکدیگر

چسباندن با چسبهای حلال

هنگام چسباندن دو قطعه به یکدیگر دقت شود تا وزن بطور مساوی در ناحیۀ چسب توزیع شود. این روش آسانترین راه برای چسباندن دو قطعه است. شکل روبرو انواع اتصالات را نشان میدهد. اگر8% تراشۀ پلیکربنات را به محلول چسب اضافه کنیم کار با چسب و عملکرد آن بهبود مییابد، زیرا این چسبها به سرعت تبخیر میشوند. سطوحی که میخواهیم به هم بچسبانیم باید با یک دستمال آغشته به الکل ایزوپروپیل تمیز کنیم تا هیچگونه چربی، چرک و آلودگی باقی نماند. چسب را به صورت یک لایۀ نازک فقط روی یکی از سطوح مورد نظر بمالید. پس از چند روز دو سطح خوب به هم میچسبند و دراین فاصله بهتر است باری روی سطوح قرار نگیرد. از این نوع چسبها میتوان به متیلن کلراید و اتیلن کلراید اشاره کرد.

چسباندن با مواد چسبناک

قطعات پلی کربنات را میتوان با چسبهای صنعتی معمول به شرطی که با این ماده سازگاری داشته باشند به هم و یا هر پلاستیک دیگری چسباند. بهتر است سطوح مورد نظر را قبلاً به حالت زبر درآورده وتمیز کنید تا خوب به هم بچسبند. دقت کنید چسب مورد استفاده حلالی نداشته باشد که با پلیکربنات سازگاری ندارد.

نحوۀ بستن صفحات

ایجاد سوراخ در صفحات پلی کربنات استحکام آنها را کم میکند. از آنجا که ضریب انبساط خطی پلی کربنات به مراتب بزرگتر از فلزات و شیشه است در چفت وبست کردن صفحات باید این مورد را در نظر داشت و اقدامات پیشگیرانه در جهت جلوگیری از وارد آمدن خسارات احتمالی به عمل آید. موقع بستن آنها دقت شود تا فشار به نقاط خاصی وارد نیاید و با استفاده از واشر یا نوارهای باریک فشار را روی سطح توزیع کنید. در سوراخ های پیچ باید فضا برای انبساط و انقباض صفحات در نظر گرفته شود. حتی برای صفحات بزرگ لازم است سوراخها به شکل مستطیل ایجاد شوند. فاصلۀ مرکز هر سوراخ تا لبۀ خارجی صفحه دو برابر قطر سوراخ و حداقل 6 میلیمتر باشد.

از پیچ هایی که سر آنها شکل اریب دارد استفاده نکنید، زیرا باعث شکستگی و ترک در صفحه میشود.  از حدیده و تلاویز هم میتوان برای ایجاد سوراخ پیچ استفاده کرد که ما آن را توصیه نمیکنیم، زیرا امکان ایجاد ترک در صفحات وجود دارد. فقط در مواردی که با چسباندن یا پیچ یا گیره امکان بستن آنها وجود ندارد از این روش استفاده کنید.

مزیت استفاده از پیچ اینست که اگر بخواهیم دوباره صفحات را باز کنیم امکان آن وجود دارد. در ضمن برخی شرکتها پیچ و مهرههایی برای چفت کردن صفحات پلاستیکی ارائه کردهاند.

نگهداري:

نظافت ورق هاي پلي كربنات:

1-صفحات پلی کربنات را میتوان توسط تراشنده های تر یا خشک صنعتی تحت عمل سایش قرار داد تا برای پولیش کردن آماده شوند. فشار تماس تراشنده و صفحه باید حداقل نگه داشته شود تا از گرم و ذوب شدن آنها جلوگیری شود. برای پولیش کردن میتوان از چرخهای در گردش medium-density با سرعت 20 تا 30 متر ثانیه به همراه خمیر عاری از مواد قلیایی استفاده کرد. پس از آن اگر بدون خمیر پولیش این کار را انجام دهیم پرداخت نهایی انجام خواهد شد. با استفاده از سوهانهای دندانه درشت و زاویۀ حرکت 45 درجه امکان سوهان زدن این صفحات وجود دارد. اگر بخواهید چیزی را روی این صفحات چاپ کنید توجه داشته باشید که جوهر چاپ شامل مواد شیمیایی خورندۀ پلیکربنات نباشد. برخی شرکتها جوهرهای مخصوص برای این کار ارائه میدهند.

2-تمیز کردن

به علت اینکه صفحات تخت پلیکربنات عاری از منافذ و سوراخهای ریز است گرد وغبار چندانی به خود نمیگیرد و به راحتی با آب، دستمال نرم یا اسفنج تمیز میشوند. به هیچ عنوان از دستمال خشک استفاده نکنید. توصیه میکنیم از یک پاک کنندهای که خورنده پلیکربنات نباشد استفاده کنید. هرگز از ابزار نوک تیز، پاک کنندههای آلکالین، حلالها، بنزین سرب دار و تتراکلریدکربن استفاده نکنید. اگر با دستمال نرم و مرطوب نتوانستید سطوح چرب را تمیز کنید میتوانید ار نفت یا گازوئیل سبک استفاده کنید. اثرات زنگ زدگی را میتوان با یک محلول 10 درصد oxalic acid تمیز کرد. برای زدودن گردوغبار میتوان ار هوای فشرده یونیزه شده استفاده کرد، استفاده از هوای فشرده معمولی فقط ذرات را معلق میکند و به خوبی حالت یونیزه شده سطح را تمیز نمیکند.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی

با توجه به مباحث قبلی دانستن میزان مقاومت پلیکربنات در برابر مواد شیمیایی ضروری به نظر میرسد. این ماده در برابر اسیدهای معدنی، اغلب اسیدهای آلی (مانند اسیدهای carbonic ، lactic ، oleic و citric ) و محلولهای نمکی اسیدی وخنثی، برخی روغنها وچربیها، saturated aliphatic و هیدروکربنهای cyclo-aliphatic و الکلها به جز methyl alcohl مقاوم است. پلیکربنات تحت اثر مواد قلیایی آسیب میبیند. برخی ترکیبات آلی پلیکربنات را در خود حل میکنند مانند benzene ، acetone و carbon tetrachloride. جدول زیر میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد.

Acetone

-

Glycols

+

Acids (weak solution)

+

Glycerine

+

Alcohols

Hexane

+

Ethyl

+

Methylenechloride

-

Isopropyl

0

Methylethylketone

-

Methyl

-

Mineral Oil

+

Ammonia (weak solution)

-

Paraffin

+

Benzene

-

Toluene

-

-

Attacked

Carbon tetrachloride

-

Sodium Chloride (aq)

+

+

Restricted

Chloroform

-

Sodium Hydroxide (aq)

-

0

Not attacked

Ethyl Acetate

-


 • مقاومت شیمیایی

در دمای محیط صفحات پلی متیل اکریلات در برابر هیدروکربنهای استاندارد، سوخت کابراتور بدون آروماتیک و روغنهای معدنی،روغنهای حیوانی وگیاهی،آب،محلولهای آبی نمک و اسید و باز رقیق مقاوم هستند. هیدروکربنهای حلقوی، کلریدهیدروژن، استر، اتر وکتونها به پلی متیل متاکریلات آسیب می رسانند.

Acetone

-

Ethyl acetate

-

Acidity of wine

+

Ammonia

+

Glycerine

+

Xylene

-

Amyl alcohol

-

Fuel oil

Paraffin

+

Benzene, free from aromatics

+

Hexane

+

Petroleum ether

+

Benzole

-

Isopropanol

Phosphoric acid 10%

+

Boric acid

+

Coffee

+

Sulphuric acid 10%

+

Butanol

-

Caustic potash solution

+

Nitric acid 10%

+

Chlorinated hydro-carbon

-

Ketone

-

Hydrochloric acid 10%

+

Chloroform

-

Methylene chloride

-

Hydrochloric acid conc.35%

+

Chlorinated water/air

Lactic acid 10%

+

Sodium carbonate

+

Dibutyl phthalate

-

Mineral oil

+

Salad vinegar

+

Dioctyl phthalate

-

Caustic soda

+

Stearic acid

+

Glacial acetic acid

-

Nitrocellulose lacquer

-

Tea

+

Acetic essence

-

Oxalic acid

+

Turpentine

+

Aqueous acetic acid

+

Wax

+

Toluene

-

Ethanol

Hydrogen peroxide

Diluting agent

-

+ resistant

◦ limited resistance

- not resistant

 • انبارش و جابجایی

صفحات پلی متیل متاکریلات با بسته بندی اصلی نباید در فضای بیرون انبارشوند و در معرض تغییرات آب و هوایی و دمایی قرارگیرند. در اثر انبارکردن صفحات در محیطی مرطوب همراه با تغییرات قابل توجه دمایی، صفحات، موج دار و دچار اعوجاج میشوند، حتی هنگامیکه روی هم و بصورت هموار قرارگیرند.

لایۀ پلیاتیلنی محافظ، صفحه را در برابر آلودگی، بارمکانیکی و خراش حفاظت میکند. توصیه میشود که این لایه تا آخرین مرحله روی صفحه باقی بماند و سپس ازآن جداکنید. این لایه برای مواجه طولانی مدت در برابر هوای باز طراحی نشده است و دربرابر گرما و اشعهUV مقاومت محدودی دارد. اگر صفحات را در فضای باز و بدون حفاظ انبارکردهاید، بعد از حدود4 هفته باید فیلم محافظ پلیاتیلن را جدا کنید، زیرا بعداً به سختی جدا میشود و این پدیده میتواند به صفحه آسیب برساند. بسته به نوع انبارش و شرایط آب وهوایی، صفحات پلاستیکی  رطوبت را به خود جذب میکنند. اگرچه جذب رطوبت تأثیری روی خواص مکانیکی ندارد ولی ممکن است در فرایندهای بعدی مثل خم کردن یا گرمادهی قبل از شکل دهی و در دماهای بالاتر اثر نامطلوبی برجای بگذارد. بنابراین بسته به استفادهای که از این صفحات میشود، ممکن است قبل از هرکاری عملیات خشک کردن لازم باشد.

 • برش

صفحات پلی متیل متاکریلات را میتوان با روشهای مختلفی برش داد، با ابزاردستی یا برقی. روشی که شما انتخاب میکنید احتمالاً به ابزار در دسترستان بستگی دارد، ولی همه نوع ابزار برش را نمیتوان برای هر صفحهای بکاربرد. انتخاب ابزارقابل استفاده به ضخامت و شکل برش بستگی دارد. این بخش نحوۀ انتخاب ابزار صحیح و روش برش صفحات پلی متیل متاکریلات را بطور مختصر به شما آموزش میدهد.

  • برش با چاقو یا قلم سوزنی

صفحات تخت با ضخامت کمتر از 4.5 میلیمتر را میتوان همانند یک شیشه برش زد. به همین منظور میتوانید از یک وسیله برای خط انداختن و ایجاد شیار روی صفحه استفاده کنید مانند چاقوی خط اندازی یا حکاکی، قلم سوزنی فلزی یا درفش.

آن را چندین بار روی یک خط مستقیم حرکت دهید(7 یا 8 بار برای صفحهای با ضخامت 4.5 میلیمتر). بهتراست که لایۀ محافظ پلیاتیلن را جدا نکنید. با دقت، فشار یکنواخت و محکمی را وارد کنید تا عمل برش انجام شود. برای اثر و نتیجه بهتر به دو لبۀ صفحه نیروی خفیفی وارد کنید. پس از آن در حالیکه خط برش روی لبۀ یک میز قرار دارد صفحه را با دست محکم بگیرید و با دست دیگر لبۀ مقابل آن را به سمت پایین فشار دهید که باعث میشود در امتداد خط برش به دو قسمت جدا شود. لبهها و گوشههای تیز را بتراشید تا لبۀ صفحه صاف و یکنواخت شود. این روش برای برشهای بزرگ و صفحات ضخیمتر مناسب نیست.

  • برش با ابزار

صفحات تخت صفحات پلی متیل متاکریلات معمولاً توسط ارۀ گرد(circular saw)، ارۀ نواری(band saw)، ارۀ آهن بر و یا ارۀ دستی به اندازۀ دلخواه برش داده میشوند.

 • ارۀ گرد(Circular saw)

تولیدکنندگان صفحات پلاستیکی معمولاً از اره گرد استفاده می کنند. هم چنین برای برش در تعداد زیاد از خطوط کامپیوتری استفاده میشود که در نتیجه، برش به طور اتوماتیک  و با کیفیت بهتر انجام خواهد شد. از دیگر مزایای برش با ارۀگرد در خطوط کامپیوتری کاهش زمان برش و افزایش طول عمر تجهیزات است.

دربرش با ارۀ گرد به نکات زیردقت کنید:

- تیغه های اره از زیر صفحه، اندکی بیرون زدگی داشته باشد.

- هرگز بدون توقف کارنکنید.

- قبل از شروع برش، اره را روشن کنید.

- دقت کنید اره با دقت درمسیر خود حرکت کند.

- هنگام برش صفحه کج نشود.

- از لرزش صفحه جلوگیری کنید.

- صفحه یا اره را با سرعت ثابتی به جلو حرکت دهید.

- از یک سیستم جمعآوری غبار و تراشههای برش استفاده کنید.

- حتماً صفحات ضخیم تر از 3 میلیمتر را با آب، روغن خنک کننده و یا هوای فشرده خنک کنید.

شکل زیر ارتباط بین سرعت برش، قطر تیغۀ اره و سرعت دورانی اره را نشان میدهد. به عنوان مثال اگر قطر تیغۀ ارهای 320 میلیمتر و با سرعت دورانی 4200 دور بر دقیقه کارکند، اپتیمم سرعت برش، حدود4230 متربردقیقه است.

شکل1: نمودار بهینه کردن سرعت برش برحسب سرعت چرخش اره و قطر تیغۀ اره

شکل2: تیغه های ارۀ گرد

برای اره های گرد جدول زیر ابعاد مناسب پیشنهادی را نشان میدهد:

15 to 20º

Clearance angle  α

0 to 5º

Rake angle  γ

3000 m/min

Cutting speed  Vc

10 to 20mm

Tooth pitch  t

تنها راه برای اطمینان از صاف و تمیز بودن لبه های برش استفاده از ارههای نو و کارنکرده است. ما تیغه های carbide-tipped با بیشترین تعداد ممکن دندانه را پیشنهاد میکنیم.

سرعت جلو بردن اره طوری تنظیم شود که لبههای برش لب پر نشود. اگرسرعت آن پایین باشد در اثر اصطکاک حرارت ناخواستهای در لبههای برش ایجاد میشود. برای برش صفحات با ضخامت بالا و حتی چندین صفحه روی هم میتوان از یک ارۀ گرد با شرایط آزمایش شده استفاده کرد که بهینه ترین حالت آن در شکل زیر نشان داده شده است. با این نوع تیغه میتوان صفحات خیلی ضخیم را بدون عملیات خنک کاری برش داد.

شکل3: تیغۀ اره گرد اپتیمم: شکل دندانه: trapezoidal flat ، قطر: 300mm ، تعداد دندانه: 72  ، گام دندانه ها: ~13mm

 • ارۀ نواری(Band saw)

معمولاً برای برش اشکال و پیراستن و تراشیدن قطعه های قالبگیری شدۀ پلی متیل متاکریلات از ارههای نواری که در صنایع چوب و فلز بکار میروند استفاده میشود.

شکل4: پیرایش لبۀ یک قطعه با ارۀ نواری

لبۀ قطعاتی که با اره نواری بریده میشوند معمولاً ناهموارتر از برش با ارۀ گرد است، بنابراین پس از برش لازم است لبه ها تمیز و صاف شوند. عرض تیغۀ ارۀ نواری بسته به شکل تحت برش و نوع ارۀ مورد نظر بین 3 تا 13 میلیمتر متغییر است. تعداد دندان ها در هر سانتیمتر طول نوار باید بین3 تا 8 عدد باشد. سرعت برش میتواند از1000 تا 3000 متردر دقیقه تغییر کند.

شکل5: سرعت برش، قطر تیغه و سرعت چرخش پیشنهادی برای استفاده از ازۀنواری

به عنوان یک قانون سرانگشتی؛ تعداد دندانه ها باید با کاهش سرعت برش افزایش یابد. حتما در هنگام برش مواظب باشید تا صفحه دچار لرزش وارتعاش نشود.

 • ارۀ منبت کاری (Scrollsaw/Fret saw)

برای برش ماکت یا هر نمونۀ دیگری که جهت برش مرتباً تغییر میکند، میتوان از اره های منبت کاری یا سیمهای برش استفاده کرد. برای جلوگیری از جمع شدن تراشه های برش روی سطح میتوان از هوای فشرده استفاده کرد. حرکت صفحه با سرعت پایین و سرعت برش کمتراز1500 متردر دقیقه مانع از ایجاد حرارت موضعی میشود. مزیت ویژۀ این ماشین آلات که برای منبتکاری و مشبک کاری استفاده میشوند اینست که فقط جهت بالا یا پایین حرکت نمیکنند و در مسیر افقی به هر سمتی امکان حرکت دارند.

 • اره برقی(Jig saw)

ارههای برقی برای ایجاد برشهای مربوط به اتصالات کام و زبانه کاربرد دارند. لبه های برش ناصاف و زبرهستند و شاید لازم باشد تا تمیزکاری شوند. دندانه های اره باید ظریف باشد و روی بسته آن قید شده باشد که قابل کاربرد برای پلاستیک های سخت است. تذکرات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • سرعت برش اره را روی حداکثر تنظیم کنید.
 • همیشه اول اره را روشن کنید.
 • پاشنۀ اره را بطور محکم روی صفحه قرار دهید.
 • برای صفحات باریک از ضربه زن آن استفاده نکنید.
 • قبل از شروع عمل برش در گوشهها سوراخی ایجاد کنید تا هم در نهایت قطعه راحتتر جدا شود و هم از ایجاد  شکاف در گوشهها جلوگیری شود.(شکل  6: برش با اره برقی پس از ایجاد سوراخ)
 • اره دستی(Hand saw)

برای برش جهت کارهای هنری میتوان از اره های دستی منبتکاری، ارۀ کمانی و اره آهن بر با دندانه های تیز و ظریف استفاده کرد. اگر صفحه را خوب ثابت کرده باشید نتیجۀ کار برش بهتر خواهد شد.

 • مته کاری (Drilling)

از مته های حلزونی معمولی که برای سوراخ کردن فلزات بکار میرود میتوان استفاده کرد، با این تفاوت که معمولاً point angle حدود 120 درجه است که اگر بخواهیم برای پلاستیک استفاده کنیم باید مته ای با زاویۀ 60 تا 90 درجه را انتخاب کنیم. شکل زیر مشخصات فنی یک متۀ مناسب برای سوراخ کردن صفحات پلی متیل متاکریلات را نشان میدهد:

3-8 º

Clearance angle  α

12-16 º

Twist angle  β

60-90 º

Point angle  ε

0-4 º

Rake angle  Ү

شکل 7: شکل و مشخصات یک مته مناسب یرای صفحات پلیمتیلمتاکریلات

برای صفحات ضخیم تر از 5 میلیمتر از روغن یا امولسیون های خنک کنندهای که با آکریلیک سازگار باشد استفاده کنید. برای ایجاد سوراخ های بزرگ و عمیق شاید لازم باشد از امولسیونهای گرانتر و مخصوص آکریلیک استفاده کنید. برای سوراخ کردن صفحات باریکتر، حتما آنها را روی یک سطح صاف و محکم قرار دهید تا لبههای سوراخ در زیر صفحه لبپر نشوند. همیشه مته کاری را با احتیاط و به آهستگی شروع کنید و به محض اینکه اثر مته روی صفحه ایجاد شد سرعت کار را افزایش دهید و کمی زودتر از خروج مته از آنطرف صفحه سرعت حرکت دست و فشار وارده را کاهش دهید. در مورد صفحات ضخیمتر و ایجاد سوراخهای عمیق حتماً در حین کار چندین دفعه مته را از روی کار جدا کنید تا حرارت موضعی ایجاد نشود. مته های خاصی نیز وجود دارند که میتوان از آنها استفاده کرد. شکل زیر چند نمونه را نشان میدهد:

مته (a) همان step drill است که سوراخ استوانه ای تمیز و خوبی ایجاد میکند. متۀ مخروطی (b) یا conical drill برای ایجاد سوراخهای مخروطی شکل بکار میروند و لبۀ بیرونی سوراخ هرگز لبپر نمیشود. مته گشادسر(c) یا special countersink که برای صاف و هموارکردن لبه های یک سوراخ که توسط متۀ معمولی سوراخ شده و دارای پلیسه و زائده است بکار میرود. به علت حرکت اریبی که دارد هیچگونه لبپرشدگی اتفاق نخواهد افتاد. مته(d) یا cutter drill برای ایجاد سوراخهای عمیق بکار میرود. مته(e) یا countersink برای زدودن زائده های لبۀ یک سوراخ مته شده، ایجاد خزینه برای سوراخ پیچ و ایجاد حفره روی صفحه بکار میرود. به جز مته (d) که باید با سرعت بالای 10000 دور بردقیقه کارکند، بقیه سرعتی کمتر از متۀ معمولی حلزونی باید داشته باشند.

اگر مته به اندازۀ کافی تیز باشد و باسرعت مناسبی عملیات انجام شود معمولاً دو تکه تراشه مارپیچی شکل یا نواری شکل یکنواخت ایجاد میشود. اگر تراشه ها خرد شوند، سرعت دریل و حرکت دست زیاد است و موجب میشود تا سوراخ ناصاف و ناهمواری ایجاد شود. اگر با سرعت پایین انجام شود مته داغ میشود و تراشه ها حالت مذاب به خود میگیرند.

 • اتصال قطعات پلی متیل متاکریلات به یکدیگر
 • چسباندن (Bonding)

صفحات تخت پلی متیل متاکریلات را میتوان توسط چسبهای حلال به یکدیگر چسباند و اتصالات شفاف، محکم و بادوامی را ایجاد کرد. عناصر و مواد تشکیل دهندۀ چسبهای حلال در برخی مواقع شامل مواد خطرناکی است که هنگام کار با آنها باید نهایت دقت را بعمل آورد. حتماً درفضایی که تهویۀ هوا به خوبی انجام میشود کارکنید و هنگام کارکردن به توصیهها و دستورالعملهایی که توسط سازندۀ چسب  بر روی بسته نوشته شده است توجه کنید.

استحکام و زیبایی اتصالات به این بستگی دارد که شما چقدر در ایجاد آن دقت کردهاید. ایجاد اتصالات خوب، دقت زیاد و مهارت قابل توجهی لازم دارد. به همین جهت اول روی ضایعات و خرده ها تمرین کنید تا با تجربۀ بیشتر بتوانید کار بهتری ارائه نمایید.

موقع کار با چسبهای حلال آکریلیک به توصیه های زیر توجه کنید:

 • همیشه در یک محیطی کار کنید که تهویۀ هوا صورت میگیرد.
 • موقع کار سیگار نکشید، زیرا این حلال ها، فرار و قابل اشتعال هستند.
 • مواظب باشید تا چسب با پوست بدن شما تماس پیدا نکند.
 • سعی نکنید تا دو قطعه را در دمایی پایین تر از 15 درجه سانتیگراد بهم بچسبانید. معمولاً دمایی حدود 21 تا 24 درجه سانتیگراد مناسب است.
 • همیشه دستورالعمل ها وتوصیه های سازندۀ چسب را دنبال کنید.

محل اتصالات قبل از چسباندن باید تمیز شوند. در صورت نیاز، از آب گرم همراه با کمی مایع ظرفشویی استفاده کنید و با یک پارچۀ جاذب خشک کنید. سطوح خیلی چرب را با بنزین تمیز کنید. از آنجایی که چسب های حلال فاقد ذرات جامد هستند و توانایی پرکردن کامل اتصالات را ندارند. بنابراین هنگام چسباندن دو سطح برش داده شده برای جلوگیری از ایجاد حباب در شیارها، حتماً سطوح را سوهان بزنید و کاملاً صاف و یکنواخت کنید.

درروش غوطه وری(Immersion) سطوحی را که باید به هم چسبانیده شوند درون چسب غوطه ور کنید، سپس دو قطعه را محکم بهم بچسبانید. دقت کنید که فقط همان لبه های مورد نظر به چسب آغشته شوند. آغشته کردن سطوح بیشتری به چسب  اتصال را ضعیف تر و زمان چسبیدن را افزایش میدهد. جهت غوطه ورکردن قطعه در چسب به یک سینی کم عمق نیاز دارید. جنس این سینی میتواند از آلومینیم،استنلس استیل،آهن گالوانیزه یا شیشه باشد. ازظروف پلاستیکی استفاده نکنید چون ممکن است آنرا در خود حل کند. تکههای کوچکی از سیم در سینی قرار دهید تا لبۀ صفحۀ پلی متیل متاکریلات مستقیماً با کف سینی تماس پیدا نکند. سینی باید تراز باشد. چسب حلال را درون سینی بریزید تا روی سیمها را بپوشاند. حالا با دقت لبهای که باید چسبانده شود را داخل سینی قراردهید، بطوریکه روی سیمها قرار گیرد. میتوانید آنرا با دست بطور عمودی نگه دارید، ولی بهتر است مدت زمانی که لبه در چسب قرار دارد آنرا با وسیلهای ثابت کنید. دوعدد گیره که به صفحه متصل شده باشد و روی لبۀ سینی حامل چسب قرارداده شده باشد برای این کار مناسب است. صفحات پلیمتیل متاکریلات برای نیم تا دو دقیقه باید در حلال قرارگیرند، این زمان به ضخامت صفحه، نوع حلال مورد استفاده و استحکام اتصال مورد نیاز بستگی دارد. زمان غوطه وری باید به حدی باشد که لبۀ صفحه متورم شود و بادکند. به محض اینکه به اندازۀ کافی متورم شد باید آنرا خارج کرد. برای چند ثانیه آنرا کمی متمایل نگه دارید تا چسب باقیمانده چکه کند. سپس قطعه مورد نظر را با دقت، ولی با سرعت روی قطعۀ دیگر که میخواهیم به آن بچسبانیم قرار دهید. دو قطعه را بدون اعمال هیچ فشاری برای 30 ثانیه نگه دارید. این زمان به حلال اجازه میدهد تا روی سطح قطعۀ دیگر اثرکند. پس از 30 ثانیه میتوانید کمی فشار وارد کنید تا حباب هوایی بین دو قطعه باقی نماند. ولی مواظب باشید تا چسب بین دو قطعه خارج نشود. وقتی دو قطعه به هم متصل شدند برای 10 تا 30 دقیقه توسط یک گیره ثابت کنید و از هرگونه حرکت قطعهها در این زمان جلوگیری کنید. روش دیگر مورد استفاده برای چسباندن قطعات، روش capillary یا موئینگی میباشد. این روش، تکنیک سادهای را معرفی میکند که به کمک آن میتوان قطعات را به هم چسباند و ثابت کرد. در این روش چسبهای حلال با ویسکوزتیۀ پایین براساس خاصیت مویینگی روی سطح اتصال جریان پیدا میکنند. در صورتیکه به خوبی این اتفاق بیفتد، اتصالاتی کاملاً شفاف و محکم بوجود خواهد آمد. اگر دو قطعه کاملاً به هم جفت نشوند اتصال خوبی ایجاد نخواهد شد. در ابتدا از جفت وجور بودن دو قطعه روی یکدیگر اطمینان حاصل کنید. سپس توسط گیره آنها را ثابت کنید، بطوریکه در محل اتصال امکان حرکت کمی وجود داشته باشد. حتماً اتصال بطور افقی قرار داده شود. با دقت چسب را در طول درز داخلی اتصال توزیع کنید.

از ظروف نازلدار مانند شکل زیر میتوانید برای خالی کردن چسب روی درز و شکاف اتصال استفاده کنید.

اگر چسب حلال به خوبی داخل شکاف اتصال جریان پیدا نکرد، قطعۀ عمودی را خیلی کم(حدود 1 درجه) به سمت خارج کج کنید تا چسب آزادانه در طول اتصال پخش شود. تقریباً پس از 10 تا 30 دقیقه چسب خشک میشود و حداکثر استحکام پس از 24 تا 48 ساعت حاصل میشود.

علاوه بر دو روش فوق روش دیگری نیز وجود دارد که هنگام استفاده از چسبهای ویسکوز میتوان بکار برد. پس از کندن فیلم محافظ پلیاتیلنی چسب را  توسط کاردک یا قلم مو به محل اتصال بمالید و دو قطعه را به آرامی به هم فشار دهید. پس از 12 تا 24 ساعت استحکام لازم ایجاد خواهد شد.

 • جوشکاری (Welding)

قطعات و صفحات پلی میتل متاکریلات را می توان توسط عملیات جوشکاری به یکدیگر متصل کرد. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که به شکل و اندازۀ قطعات مورد نظر بستگی دارد. یکی از معایب جوشکاری تولید تنش کششی بالایی است که پس از سرد شدن در محل جوش اتفاق میافتد. این تنش با گرم کردن قطعات مورد نظر تا بالاترین حد ممکن قبل از عمل جوشکاری کاهش خواهد یافت. حال به بررسی چندین روش جوشکاری میپردازیم:

 • جوشکاری با هوای داغ (Hot-Gas Welding)

متداول ترین روش برای اتصال صفحات پلی میتل متاکریلات به یکدیگر استفاده از هوا یا CO2 یا N2 داغ است. میلۀ جوش را روی یک سمت محل جوش قراردهید و توسط هوای داغ آن و محل جوش را گرم کنید تا میلۀ جوش ذوب شود و محل جوش را پر کند.بهتراست قطعات بطور افقی قرار داده شوند.

مشخصات فنی زیر در این نوع جوشکاری به شما کمک میکند:

جنس میلۀ جوش: میله هایی با سطح مقطع چهارگوش یا گرد با قطر 2 تا 4 میلیمتر از جنس پلیمیتلمتاکریلات یا pvc .

دمای هوای داغ: برای میل جوش پلیمیتلمتاکریلات از 330 تا ˚c 350 و برای میل جوشpvc از 280 تا ˚c320 .

سرعت جوشکاری: 150 تا 250 میلیمتر در دقیقه.

فاصلۀ نازل هوای داغ تا نقطۀ جوشکاری: 10 تا 20 میلیمتر.

قطر نازل هوای داغ: تقریباً برابر قطر میل جوش مورد استفاده.

دبی هوای داغ: 25 لیتر در دقیقه.

فشار وارد بر میل جوش: نیرویی حدود 20 نیوتن باید بطور عمودی بر میل جوشی به قطر 3 میلیمتر وارد شود.

 • جوشکاری توسط صفحۀ داغ (Welding by heated mirror/hot plate)

صفحات پلی میتل متاکریلات که باید به هم متصل شوند را به آرامی به یک صفحۀ داغ ˚c 400 فشار دهید تا به اندازه کافی نرم و قابل شکل دادن شوند. قطعات گرم شده را در موقعیت و جهت مورد نظر قرار دهید و به آرامی به سمت هم فشار دهید و تا زمانی که لبه ها دوباره جامد شوند فشار وارد کنید.

 • بستن توسط پیچ (Clamping)

بهترین روش برای بستن صفحات پلی میتل متاکریلات به یکدیگر و دیگر مواد، استفاده از گیره و پیچ و مهره است، زیرا تنشی بوجود نمیآید، نیروهای وارده روی بیشترین سطح ممکن پخش میشوند و آزادی کافی جهت انبساط دارند. برای جلوگیری از شکستگیهای حاصل از تنشهای وارده، از نوارهای الاستیک و قابل انعطاف برای محکم کردن اتصالات استفاده کنید، ولی زیاد محکم نبندید. زمانیکه روی صفحات پلیمیتلمتاکریلات سوراخ ایجاد کردید تا توسط پیچ به یکدیگر متصل کنید، در هنگام نصب دقت لازم بعمل آید تا از هرگونه تنش، کمانش و خمش جلوگیری شود. علاوه بر این نباید پیچ را بیش از حد محکم بست و نیروهای وارده باید در عرض قطعات پلاستیکی پخش شود. مطلب دیگری که باید به خاطر داشته باشید اینست که صفحات پلیمیتلمتاکریلات همانند همۀ ترموپلاستیکها از ضریب انبساط دمایی نسبتاً بالایی برخوردارند و حتی ممکن است بواسطۀ رطوبت نیز منبسط شوند.

با فرض اینکه دمای محیط موقع نصب ˚c30 باشد، انقباض صفحات آکریلیک در هوای سرد تا حدود 2.5 میلیمتر به ازای هر متر میرسد. برای انبساط آنها به واسطۀ حرارت و رطوبت معمولاً حدود 5 میلیمتر به ازای هر متر، آزادی عمل در نظر میگیرند. ایجاد سوراخهای بزرگ، آزادی عمل برای حرکت صفحه و یک نصب اصولی از پدیدآمدن تنشهای مضر برای پلاستیک جلوگیری میکند. شکل زیر یک نصب اصولی را نشان میدهد:

یک پیچ ساده: سوراخ با آزادی عمل (1) ، صفحۀ پلیمیتلمتاکریلات (2) ، فلز(3)

بسته به نیاز میتوان از پیچ های فلزی یا پلاستیکی استفاده کرد. پیچهای پلاستیکی سبکتر هستند و دچار خوردگی و زنگ زدگی نمیشوند. در حالیکه پیچ های فلزی نیروی بیشتری را منتقل میکنند، دماهای بالاتری را میتوانند تحمل کنند و انبساط و انقباض کمتری نسبت به پلاستیک دارند که این مزیت در مواردیکه پیچ برای همیشه باید بسته شود بسیار حائز اهمیت است. به علت انبساط حرارتی صفحات پلیمیتلمتاکریلات، نیروی وارد شده توسط پیچ با کاهش دما کم میشود و با افزایش دما، زیاد میشود. این پدیده را میتوان با اضافه کردن واشرهایی از جنس EPDM ،PE ،PTFE و... تعدیل کرد. هرگز از جنس pvc بدین منظور استفاده نکنید.

قطر سوراخ پیچ = قطر پیچ + [طول صفحه(متر) *5]

حداقل فاصلۀ سوراخ پیچ از لبۀ صفحه = قطر سوراخ * 1.5

در موقع نصب در قاب پنجره نیز انبساط و انقباض باید لحاظ شود وهمانند فرمولی که برای قطر سوراخ پیچ استفاده کردیم برای نصب در چارچوب پنجره نیز استفاده میکنیم. قاب پنجره باید تقریباً بین 20 تا 25 میلیمتر عمق داشته باشد. شکل زیر این مطلب را به خوبی نشان میدهد.

 • شکل دهی (Forming)

وقتی صفحات پلی میتل متاکریلات گرم شوند، تقریباً رفتاری مثل یک لاستیک نرم دارند و نرم و قابل انعطاف خواهند شد و ممکن است هر شکلی به خود بگیرند.

به محض اینکه صفحات سرد شوند، سخت میشوند و شکلی را که گرفته اند حفظ میکنند. گرم کردن بیش از اندازۀ این صفحات ممکن است منجر به تاول زدن یا سوختن آنها شود. هرگز آنها را در اجاق آشپزخانه حرارت ندهید. صفحات آکریلیک زمانیکه بیش از حد گرم شوند تجزیه شده و گازهای قابل اشتعالی تولید تولید میکنند که اگر در یک محیط بدون تهویه مثل اجاق آشپزخانه جمع شوند امکان انفجار وجود خواهد داشت. اغلب اجاقهای آشپزخانه کنترل دمای دقیقی ندارند و ممکن است تا حدود ˚c40 از محدودۀ مجاز خود بیشتر باشد که در نتیجه احتمال دارد صفحات بیش از حد گرم شوند.

 • خم کردن حرارتی (Hot Bending)

دراین روش از یک المنت حرارتی باریک یا Heating Filament استفاده میشود که اگر بطور صحیح ازآن استفاده شود کاملاً ایمن و بدون عیب است . این هیتر تنها برای ایجاد خمشهای در یک خط مستقیم استفاده میشود که معمولاً برای اغلب پروژه های خانگی لازم و ضروری است و به شما این امکان را میدهد تا با حداقل زحمت و مصرف برق این صفحات را خم کنید. اگر شما قصد دارید تا صفحهای را در یک خط مستقیم خم کنید، این المنت حرارتی فقط ناحیۀ خم شدگی را گرم میکند و نیازی به گرم کردن تمام صفحه نیست. سریع گرم میکند و با کمی مراقبت نتایج عالی از این کار خواهید گرفت.در ابتدا فیلم محافظ را از روی خط خمش جدا کنید. بقیۀ فیلم باید برای محافظت صفحه باقی بماند. سپس صفحه را زیر هیتر قرار دهید بطوریکه خط خمش مستقیماً زیر المنت قرار گیرد. زمان گرمادهی طبق ضخامت صفحه و نوع هیتر کاربردی تغییر میکند. صفحات ضخیم تر از 4 میلیمتر باید از دو طرف حرارت داده شوند. شکل زیر، نحوۀ کاربرد این هیتر را نشان میدهد:

آنقدر حرارت دهید تا صفحه در محل خمش ضعیف شود. قبل از اینکه صفحه خوب گرم شود یا پس ازآنکه کمی سرد شد، سعی نکنید آنرا خم کنید، زیرا گوشه ها بد شکل و چین دار و تنش داخلی بالایی ایجاد میشود. موقع جابجا کردن صفحات گرم آکریلیک از دستکش نخی کلفتی استفاده کنید تا به صفحه و دست شما آسیبی نرسد.

 • شکل دهی حرارتی (Thermoforming)

روش ترموفورمینگ به این معنی است که در دمای بالا، محصولات ترموپلاستیک را به اشکال سه بعدی تبدیل کنیم. صفحات ترموپلاستیک گرم میشوند تا به محدودۀ دمایی ترموالاستیک برسند و توسط قالبهای مناسب شکل داده میشوند.در شکل دادن با خلاء، دمای شکلدهی برای پلیمتیلمتاکریلات حدود 160 تا ˚c190 می باشد. برای نتایج بهتر دمای قالب نیز باید حدود ˚c85 باشد. منافذ خروج هوا در قالبهای خلاء باید قطری در حدود 8/0 میلیمتر داشته باشند. منافذ بزرگتر باعث ایجاد زائده روی سطح قطعه خواهد شد. جمعشدگی و آبرفتگی در این فرایند بسته به نوع روش مورد استفاده به حدود 5/0 تا 8/0 درصد میرسد. اگر روی قطعه، حباب یا تاول وجود داشت بواسطۀ جذب رطوبت است. در این مورد قبل از شکلدهی، صفحات باید خشک شوند که معمولاً دمای ˚c80 برای این منظور کافی است. بسته به اینکه سطح داخلی یا خارجی  قطعه با قالب تماس پیدا کند دو نوع قالب مثبت (Positive Mould) و منفی (Negative mould) وجود دارد که در شکل زیر نشان داده شده است:

در Positive Forming قطعۀ گرم شده روی قالب کشیده میشود. این روشforming Male هم نامیده میشود. اگر قطعه بیش از حد سرد شده باشد و روی قالب کشیده شود باعث ایجاد خالهای بزرگی روی سطح قطعه خواهد شد.

در روش Negative Forming صفحه به داخل محفظۀ قالب کشیده میشود. این روش بنام Female Forming هم شناخته میشود.

 • مقاومت در برابر آتش

صفحات پلی میتل متاکریلات جزو ترموپلاستیک های قابل اشتعال به شمار میروند. برای حفاظت از این صفحات در برابر شعلۀ آتش و منابع حرارتی بالا باید اقدامات احتیاطی لازم در نظر گرفته شود. این صفحات موقع آتش اگر خاموش نشوند، به سرعت می سوزند تا تمام شوند. گازهای حاصل از سوختن این صفحات اگر هوای کافی موجود باشد شامل دیاکسیدکربن و آب است. اما در اکثر موارد هوای کافی موجود نیست و همانند دیگر مواد قابل احتراق، گاز سمی مونوکسیدکربن تولید خواهد شد.

 • چاپ کردن روی صفحات

چاپ سیلک اسکرین متداول ترین روش برای چاپ و ایجاد تصاویر گرافیکی روی صفحات پلی میتل متاکریلات  است. به منظور جلوگیری از خوردگی، تنها از جوهرهای سازگار با پلی میتل متاکریلات استفاده شود. روش متداول دیگر استفاده از اسپری برای تزئین این صفحات پس از شکل دهی و قالب گیری است.